TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Katedra Cybernetyki i Robotyki

Koło Naukowe KoNaR

Link do strony Koła Naukowego Robotyków KoNaR

Koło Naukowe Robotyków KoNaR rozpoczęło swoją działalność na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej jesienią 2003 roku. Od samego początku jego działalność jest nierozerwalnie związana z funkcjonującym na Wydziale Zakładem Podstaw Cybernetyki i Robotyki, przekształconym w 2014 roku w Katedrę Cybernetyki i Robotyki. W sposób naturalny zainteresowania członków Koła oscylują wokół robotyki. Jest to jednakże dziedzina na tyle interdyscyplinarna, że pole do działania w KoNaRze znajdzie nie tylko robotyk, ale także automatyk, informatyk, elektronik, mechanik, czy nawet matematyk i grafik. Praca w kole daje możliwość wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce, rozwijania posiadanych umiejętności, realizowania wymarzonych projektów. Do sztandarowych projektów zrealizowanych w Kole na przestrzeni lat można zaliczyć:

  • budowę 30 Eurobotów - robotów klasy minisumo, które skonstruowano na zamówienie Prezydenta Miasta Wrocławia w ramach akcji promującej Wrocław jako siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego;
  • budowę robotów społecznych w postaci potrafiących wyrażać emocje i wchodzić w interakcję z człowiekiem głów ROMAN, Samuel i Balbina - z których druga powstała w celu uświetnienia obchodów 100-lecia Uczelni Technicznych we Wrocławiu;
  • budowę robotów Calliope, Ariadna, Robotyczna Szachownica - które wielokrotnie z sukcesami reprezentowały Politechnikę Wrocławską na krajowych i zagranicznych arenach robotycznych.

Poza realizacją projektów ważną działalnością członków Koła jest propagowanie wiedzy z zakresu robotyki. Spełniają oni to zadanie poprzez:

  • udział w różnorakich akcjach promujących naukę, takich jak Dni Aktywności Studenckiej, Piknik Naukowy Polskiego Radia, targi edukacyjne;
  • pracę z młodzieżą dla której organizują warsztaty robotyczne, w ramach których przekazywane są nie tylko umiejętności praktycznej budowy robotów, ale prowadzone są również zajęcia teoretyczne wyjaśniające podstawy ich działania;
  • organizację zawodów robotycznych Robotic Arena, które są kontynuacją zorganizowanych po raz pierwszy w 2003 roku w jednej z sal ćwiczeniowych Politechniki Wrocławskiej Otwartych Zawodów Robotów Minisumo, a których ostatnia edycja została przeprowadzona z wielkim rozmachem na płycie głównej wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie to ponad 250 robotów z 12 krajów współzawodniczyło w 18 konkurencjach.

Członkowie KoNaRu dbają także o relacje na niwie prywatnej organizując różnego rodzaju wyjścia integracyjne, sprzątając 02, czy w końcu biorąc udział w legendarnym już Seminarium wyjazdowym, organizowanym w Domu Pracy Twórczej "Limba" w Karpaczu.

Politechnika Wrocławska © 2024